TOP 50 blockchainowych jednorożców, czyli najlepsze firmy blockchain

2
714

Firmy osiągające przychody na poziomie miliarda dolarów albo wyceniane na taką kwotę, to jednorożce, z których kilka zasługuje na uwagę. Powód.? To one właśnie z technologii blockchain uczyniły sposób na zarabianie dużych pieniędzy.

Blockchain w użytku gigantów

Razem z ekspertami z branży magazyn Forbes opracował Blockchain 50, listę wysoko wycenianych na rynku firm, których przychody wynoszą ponad miliard dolarów, a przy tym trwają w nich intensywne prace i działania w oparciu o technologię blockchain.

Na liście znalazły się .in. przedsiębiorstwa obecne na innych listach najbogatszych firm, szeroko znane publicznie. Są to jednak przede wszystkim organizacje, konsorcja i prywatne inicjatywy, gdzie badania i prace nad blockchainem są w stadium najbardziej zaawansowanym na rynku. Tutaj do brandu nie zostało w tytule dodane blockchain dla zainteresowania publiczności tematem, ale jest to realny obraz sytuacji w zakresie zaangażowania w prace nad blockchainem najlepszych podmiotów.

Kilku z nich z tej listy warto się przyjrzeć nieco uważniej, ponieważ to może właśnie do nich należy przyszłość blockchaina, a przy tym nie wszystkie z nich używają blockchaina w celach ekspansji, a jedynie wewnętrznie, dla usprawnienia procesów biznesowych itp. Tutaj rodzi się również pytanie, czy to jeszcze blockchain, czy już odmienna, prywatna inicjatywa, ale większość z nich operuje w systemach Corda, Ethereum, Exonum, Hyperledger, Multichain, czy Quorum, jak również na blockachainie Bitcoina, Lumen, Ripple, czy Sia.

Na poniższej liście firmy nie będą usytuowane od najlepszej itd. ze względu na wiele składowych, ale alfabetycznie krajami i jest to lista subiektywna:

Francja –

BNP Paribas

Od 2018 roku w spółce z singapurskim HSBC pracuje nad zmianami przeobrażeniowymi funkcjonowania akredytyw. Nowy model a być rozproszonym, zdecentralizowanym rejestrem.

Hiszpania –

BBVA

To drugi z hiszpańskich banków z udostępnionymi pożyczkami na blockchainie dla konsorcjów. Rynek światowy tych usług jest wart 5 bilionów dolarów, a blockchain ma mu zapewnić jawność, efektywność oraz bezpieczeństwo.

 

Niemcy –

Allianz SE 

Ubezpieczyciel pracujący nad ubezpieczeniami opartymi na blockcainie w zakresie opóźnionych lotów. Smart contracts będzie się charakteryzował tym, że odszkodowanie uzyska się już w momencie wystąpienia opóźnienia lotu.

USA –

Amazon

Usługa Amazon web Services w gigancie e-commerce jest oparta na blockchainie. Usługa dostępna jest dla firm nie mających własnego blockchaina, jako forma blockchainu do wynajęcia.

Coinbase

Giełda krytowalutowa uważana za jedną z największych. Obsługuje zarówno klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych , a jej wartość szacowana jest na ok. 8 miliardów USD.

Facebook

Firma, która zamierza uruchomić własną, światową kryptowalutę Libra. ma to być stable coin i przede wszystkim dla społeczności Facebooka.

Fidelity

Fundusz, który w tym roku urucomił platformę dla inwestorów,, gdzie mogą bezpiecznie zakupić kryptowaluty. Wcześniejszy górnik krytowalutowy, obecnie jego 100 osobowa kadra zajmuje się wyłącznie cyfrowymi aktywami.

To oczywiście nie wszystkie i niekoniecznie największe, ale według wszystkich przesłanek jedne z najważniejszych firm. Na liście 50 znalazły się jeszcze m.in. Google, IBM, Microsoft, czy Mastercard i wiele innych, na powyższej widnieje lista wybitnie subiektywna.

2 comments

Leave a reply