Technologia blockchain – UEFA Euro 2020 sprzedaż biletów VIP

2
699

Technologia oparta na blockchain staje się coraz bardziej popularna również po za rynkiem aktywów cyfrowych. Jako przykład może posłużyć fakt, że właśnie pojawił się plan wykorzystania jej w celu ujednolicenia rynku sprzedaży biletów czy też eliminacji biletowych fałszerstw w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej.

Sprzedaż biletów w oparciu o cyfrowe tokeny

Cyfrowe tokeny to rozwiązanie, które wydaje się być bardzo atrakcyjne z punktu widzenia biznesowego. To zapewne dlatego znaczący gracze z tego sektora nie tylko śledzą wszelkiego rodzaju nowinki, ale również zaczynają je wprowadzać w dynamicznym tempie. Jak łatwo się domyślić programy lojalnościowe działające na rynku od wielu lat nie posiadają takich możliwości co tokeny oraz waluty cyfrowe. Oparte na wszechstronnie funkcjonującej sieci blockchain oraz inteligentnymi kontraktami Ethereum.

Nadchodzący rok będzie pod tym względem przełomowy. Nie wielu wie o tym, że kryptowalutowy projekt znany pod nazwą AlphaWallet podjął właśnie współpracę z UEFA Euro 2020. Jej podstawowym zadaniem będzie obsługa sprzedaży puli przekraczającej 20 tysięcy biletów VIP. Wszystko ma się odbyć właśnie przy wykorzystaniu blockchain.

Kilka dni temu Digital Journal opublikowało wywiad z udziałem Victora Zhanga, czyli twórcą i zarazem CEO firmy AlphaWallet. Jego treść nawiązywała oczywiście do świeżo podjętej współpracy z UEFA. Rozmowy były prowadzone już w październiku bieżącego roku z szanghajską komórką sieci zajmującej się sprzedażą dla UEFA. Obsługuje ona obywateli zamieszkujących terytorium Chin, Hongkongu, Makau oraz Tajpej. Już wówczas udzielono informacji zwrotnej na temat stokenizowania przeszło 20 tysięcy biletów VIP na nadchodzące w 2020 roku Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej.

Warto podkreślić fakt, że AlphaWallet w 2018 roku prowadziło współpracę z jednym z szanghajskich agentów przy okazji odbywających się Mistrzostw Świata World Cup 2018. Jak łatwo się domyślić była ona związana z biletami.

Dystrybucja biletów na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2020 roku

Trzy tygodnie temu uruchomiono sprzedaż biletów na zbliżającą się imprezę sportową czyli Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Pula dostępnych biletów na to wydarzenie wynosi 3 miliony. Dwadzieścia tysięcy biletów dedykowanych dla klientów VIP to zaledwie kropla w morzu. Nie zmienia to jednak faktu, że za ich pomocą technologia blockchain może zostać w znacznym stopniu przybliżona dalekowschodnim fanom tej dziedziny sportu.

Bilety dostępne na blockchainie nie wymagają mogą połączenia się z systemem biletowym UEFA w celu ich weryfikacji. Bezpieczeństwo całego procesu jest gwarantowane przez blockchain Ethereum. Bo to właśnie na nim będą działać cyfrowe tokeny biletowe UEFA VIP.

Ma to skutecznie zapobiec usunięciu z oficjalnie prowadzonej sprzedaży możliwości zakupu biletów na Mistrzostwa Świata od tak zwanych koników. Jak wiemy takim sytuacją sprzyjają ewentualne wyłudzenia oraz fałszerstwa. W to miejsce zostaje stworzony otwarty oraz dostępny dla każdego rynek. Który to będzie regulowany przez smart contracts, którego zasady działania zostaną narzucone przez organizatora.

Podjęta współpraca ma na celu wprowadzenie całkowitej integracji. Fani piłki nożnej oraz użytkownicy sieci nie zostaną zamknięci na ramach jednej platformy cyfrowej. Jak poinformował Victor Zhang  każdy z  biletów skierowanych do sprzedaży będzie miał charakter otwartego interfejsu API skierowanego do rak użytkownika. Każda osoba wykazująca zainteresowanie uczestnictwem w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej może nabyć bilety w dowolnym i dogodnym dla siebie czasie.

Jak myślicie czy takie rozwiązanie to dobry pomysł? Czy skierowanie takiej oferty na rynki dalekowschodnie to dobre posunięcie? Czy tokenizacja 20 tysięcy biletów rzeczywiście skutecznie zapobiegnie ewentualnym fałszerstwom i oszustwom w procesie sprzedaży?

2 comments

Leave a reply