Scentralizowane bazy danych kontra bazy danych zdecentralizowane

0
864

Czy się zastanawiałeś kiedykolwiek nad tym, czym się różnią bazy danych scentralizowane od tych zdecentralizowanych? Jakie zalety oraz wady takim systemom towarzyszą? Oto kilka spostrzeżeń kluczowych!

Niskie bezpieczeństwo

Mimo, że przechowywanie danych w scentralizowany sposób ze sobą niesie kilka bardzo istotnych korzyści takich, jak większa dostępność, wysoka przepustowość, a do tego niewielkie opóźnienia. Tacy giganci jak Amazon czy też Google zmagają się również z problemami. Głównym z nich jest zaufanie użytkowników. Firmy, które przechowują informacje w chmurze są podejrzewane bardzo często o współpracę z władzami jak i także zapewnienie im dostępu do wszelkich prywatnych danych. Niektóre z nich oskarża się również o sprzedaż.

W roku 2020 rozchwytywani będą specjaliści do spraw technologii blockchain

W tym przypadku wady bez danych scentralizowanych szybko wychodzą na wierzch. Informacje, które są przechowywane na serwerze pojedynczym nie są kompletnie bezpieczne.

Fenomen zdecentralizowanych baz danych oraz ich słabe punkty

W przeciwieństwie do systemów scentralizowanych, te które są zdecentralizowane zapewniają dużo większą prywatność jak i także bezpieczeństwo. Wszystko dlatego, że w przypadku tym dane należące do użytkowników w ogóle nie są przechowywane na serwerach pojedynczych, zaś są rozproszone pomiędzy większą ich ilością. W ten właśnie sposób zostaje zmniejszona możliwość zewnętrznej kontroli informacji.

Od czasy, gdy się pojawił blockchain wielu entuzjastów tejże technologii opowiedział się za tym, że ona jest w stanie odegrać sporą rolę w różnych właśnie segmentach rynku od zdrowotnej opieki oraz także bankowości po głosowanie, a nawet i zbiórkę funduszy. A jak to wygląda wszystko w praktyce?

Serwery tradycyjne są w chmurze utrzymywane przez własnych dostawców. W opozycji do nich te zdecentralizowanie kompletnie nie przechowują danych należących do użytkowników na tym samym serwerze. Wykorzystują one różne niezależne od siebie węzły, rozproszone kompletnie po całym świecie. Węzły te hostowane nie są przez jeden podmiot, ani tez kontrolowane przez usługodawców. Musimy także wiedzieć, że każdy może własny węzeł uruchomić.

Co czeka rynek kryptowalut w 2020 r.?

Na pewno dobrym przykładem takiego systemu zdecentralizowanego jest na przykład BitTorrent. Zaprojektowany został on do udostępniania plików w typie peer-to-peer. Użytkownicy jego mogą pobrać przykładowo wideo do pamięci lokalnej, a w kolejnym kroku udostępnić je innym osobom. Pliki na BitTorrent nie są kompletnie szyfrowane, ale dzieli się je na konkretne części.

Bazy danych zdecentralizowane, które są oparte na blockchainie

Razem z pojawieniem się technologii blockchain pomysł wykorzystania jej do przechowywania wszelkiego rodzaju danych stał się niesamowicie atrakcyjny dla masy programistów w zasadzie z całego świata. Rozwiązania zdecentralizowane oparte właśnie na blockchanie za cel sobie biorą poprawę bezpieczeństwa oraz także prywatności. Dzięki nim właśnie użytkownicy sprawować mogą dużo większą kontrolę nad danymi własnymi. Poza tym pliki, które są do sieci przesyłane są szyfrowane automatycznie. Aby do nich uzyskać dostęp, konieczne jest posiadanie klucza prywatnego. Nikt bez niego nie jest w stanie otworzyć czy też odczytać pliku.

Leave a reply