Przełomowe głosowanie blockchainem w Polsce !

1
891

Zbliżające się wybory prezydenckie to temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Pomimo ekstremalnej sytuacji wszystko wskazuje na to, że jednak odbędą się w zaplanowanym terminie. Pojawiła się jednak nowa możliwość technilogiczna, która sprawi, że wybory będą bezpieczne dla zdrowia, bo bez wychodzenia z domu – głosowanie za pomocą blockchain.

Cyberdemokracja

W dwudziestym pierwszym wieku wykorzystanie komputerów jedynie jako pospolitych liczydeł do zliczania oddanych głosów to zdecydowane minimum tego, co technika może wnieść do systemu głosowań.

O krok dalej są kraje, w których można zagłosować za pomocą aplikacji komputerowej, jednak wciąż trzeba w tym celu udać się do lokalu wyborczego – tak dzieje się na przykład w Stanach Zjednoczonych. A gdyby można było szybko i łatwo zagłosować z każdego miejsca na ziemi za pomocą swojego tableta, laptopa czy smartfona – być może właśnie otwiera się ścieżka do pełnej cyfryzacji wyborów w Polsce. A pierwszy krok na nowej drodze właśnie został postawiony. Bitcoin Era

iVoting – nowoczesna wizja głosowania

Startup iVoting właśnie testuje oprogramowanie, które pozwoli glosującemu oddać głos za pomocą aplikacji, bez wychodzenia z domu. Wzorem Estonii, w której taki tryb głosowania funkcjonuje od jakiegoś czasu. Według pomysłodawcy projektu Marcina Gawłas,  początkowo zaledwie 2 do 5 % uprawnionych zdecyduje się oddać głos w ten sposób. Liczba ta jednak będzie rosnąć wraz ze wzrostem zaufania wyborców do takiej formy głosowania. Dokładnie w ten sposób działo się to w Estonii.

Jak działa iVoting?

Aby oddać głos za pomocą platformy konieczne jest posiadanie profilu zaufanego – podobnie jak w przypadku internetowego załatwiania swoich spraw w ZUS czy US. Głosowanie będzie oczywiście anonimowe, ale zliczanie głosów będzie niemal natychmiastowe, a dzięki zastosowaniu profilu zaufanego zagłosować będzie można tylko raz. Głosowanie za pomocą platformy iVote ma dodatkowe korzyści. Jak tłumaczą twórcy aplikacji:

„(…)Będzie można sprawdzić, czy wszystkie oddane elektronicznie głosy zostały policzone. Ponadto, każdy głosujący będzie mógł sprawdzić, czy jego głos został policzony (miliony osób będą mogły samodzielnie, w łatwy sposób przeprowadzić audyt wyborów) oraz dowiedzieć się czy głos trafił na tego kandydata, na którego rzeczywiście zagłosowałem. Nie będzie zatem możliwości zaburzenia wyników głosowania poprzez pomyłki przy zliczaniu głosów wyborczych. A także nie będzie takich wpadek, jak przy ostatnim, zdalnym głosowaniu w Sejmie”

iVoting nie tylko na wyborach

Startup działa już od jakiegoś czasu, testując swoje możliwości. Najważniejszą z nich jest umożliwienie głosowania nad dowolną sprawą, głosowania, którego w teorii nie można sfałszować. Ale spektrum  iVoting ma mieć zdecydowanie szersze – od badania opinii publicznej, przez składanie e-wniosków do urzędów czy emisji i archiwizacji obrad rad miejskich.
Rdzeniem iVoting ma być Open Vote Mix – oparty na  sieci TOR i autorskiej technologii blockchaina.

Więcej: https://www.bitcoin-squad.com/pl/bitcoin-era-opinie/

[Prima Aprilis]

1 comment

Leave a reply