Pilot z technologią blockchain od Mercedes-Benz

Według Daily Hodl, Mercedes-Benz nawiązał współpracę ze start-upem, a jej rezultatem ma być uruchomiony pilot w technologii blockchain.
Publikacja mówi o koncentracji na ochronie środowiska przez Mercedes-Benz, a współpraca z brytyjskim start-upem Circulor ma uruchomić program pilotażowy promujący przejrzystość emisji dwutlenku węgla za pomocą platformy AUTOBAHN.
Dwie współpracujące firmy przy pomocy blockchaina śledziłyby emisję dwutlenku węgla wpływającą na klimat oraz ilość materiałów wtórnych wykorzystywanych do produkcji ogniw akumulatorowych, a Mercedes-Benz już planuje nową flotę aut neutralnych pod względem emisji CO 2 w ramach projektu Ambition 2039, czyli do roku 2039.
Podejmowane obecnie działania
Wstępnie koncentracja działań następuje na kobalcie, który ma być pozyskiwany z recyklingu. Następnie system oparty o blockchain prześledzi przepływ produkcji materiałów i związane z tym emisje CO 2.
Mercedes-Benz ma dążyć do obiegu zamkniętego w gospodarce, z zamknięciem cykli materiałowych. W tym celu przepływ materiałów rejestrować ma również ilości materiałów pochodzących z recyklingu, a odnoszących się do całości łańcucha dostaw.
Ma to na celu wykazanie, że wymagania Daimlera odnośnie do warunków pracy, praw człowieka, ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i etyki biznesu zostaną spełnione.
Markus Schäfer, z zarządu Daimler AG i Mercedes-Benz AG, powiedział na ten temat:
Jesteśmy pierwszym producentem, który wykorzystuje technologię blockchain do mapowania emisji CO 2 w globalnym łańcuchu dostaw ogniw akumulatorowych. W ten sposób kładziemy podwaliny pod skuteczne udoskonalenia, środowisko i naszą działalność.
Technologia blockchain i Mercedes-Benz
Mercedes-Benz już testował blockchain. Rok temu firma ujawniła, że wspólnie z Icertis opracowuje prototyp z blockchainem, do dokumentowania umów w łańcuchu dostaw.
TOP 50 blockchainowych jednorożców, czyli najlepsze firmy blockchain
Firma wyjaśniała, że taki prototyp umożliwi przejrzyste mapowanie oraz zrozumienie transmisji w całym łańcuchu dostaw, ponieważ każde opóźnienie wynikłe z odstępstwa w dostawach natychmiast wykaże ów podmiot w bezpiecznym systemie księgowym.
Odniósł się do tego również Wilko Stark, członek zarządu dywizji samochodowych Mercedez-Benz zauważając, że blockchain jest bardzo istotny i pomocny w usprawnianiu łańcucha dostaw.
Blockchain w sektorze motoryzacyjnym
Przypadków korzystania z blockchainu jest coraz więcej i nie omija to branży motoryzacyjnej, w której już przedtem blockchain był zastosowany w łańcuchu dostaw. W listopadzie ubiegłego roku Volvo Cars ogłosiła plany wykorzystania blockchainu do śledzenia kobaltu wykorzystywanego do produkcji baterii do aut elektrycznych.
Technologia blockchain – UEFA Euro 2020 sprzedaż biletów VIP
W tym celu Volvo Cars nawiązało współpracę z potentatami technologicznymi powiązanymi z blockchainem – Oracle i Circulor, jak i z dostawcami baterii CATL oraz LG Chem, z Cin oraz z Korei Południowej. Wyjaśnili przy tym, że owe firmy nie współpracują wyłącznie ze sobą, ale również z innymi podmiotami, m.in. RSBN czy IBM.