Mercedes wprowadza narzędzie oparte na blockchainie

0
566

Wiadomość z ostatnich dni. Platforma PlatOn podzieliła się z opinią publiczną swoim nowym wynalazkiem. Sama firma PlatOn działa na polu technologii blockchain, z którą jest związany także aktualny projekt. Koncern opracował platformę, która służy do gromadzenia danych i szacowania wartości samochodów z tzw. drugiej ręki. Program ma zostać uruchomiony w Pekinie w tamtejszej jednostce Mercedesa-Benz Sales Service w skrócie BMBS. Te narzędzie ma stać się podstawowym orężem w walce o pozyskanie nowych klientów.

Jakie powiązania istnieją między Mercedesem a technologią blockchain?

Według przekazu władz koncernu platforma o nazwie PlatOn ma skupić swoje działania stricte w temacie pozyskiwania i gromadzenia danych, które w późniejszym stadium pracy zostaną wykorzystane do obliczenia cen samochodów, które są zarejestrowane w elektronicznym systemie Mercedesa. Według doniesień medialnych te narzędzie będzie wykorzystywane tylko i wyłącznie w odnośnie do pojazdów marki Mercedes. Tajemnicą zostaje czy inne marki będą mogły w najbliższej przyszłości skorzystać z technologii opracowanej przez koncern z siedzibą w niemieckim Stuttgarcie. Istnieje prawdopodobieństwo, że Mercedes wkrótce rozszerzy działalność PlatOn o inne firmy motoryzacyjne, aczkolwiek są to tylko doniesienia medialne i plotki, które de facto nie muszą się sprawdzić. Władze koncernu podają, że aktualnie z platformy będą mogły skorzystać jedynie autoryzowane salony mieszczące się w Chinach oraz punkty, w których jest dokonywana kontrola pojazdów. Narzędzie trafi również do rąk prywatnych właścicieli aut z tzw. drugiej ręki.

Rynek określany mianem „używanej żyły złota”

Chief Information Officer Ada Xiao uwydatnia w swoich wypowiedziach możliwości jakie daje koncernowi rynek używanych aut w Chinach. Uważa, że ten sektor należy w dużym stopniu rozwinąć technologicznie, gdyż kryje on ogromne zasoby finansowe, które można będzie pozyskać dzięki mądremu zarządzaniu i wprowadzaniu innowacji. Według Xiao przede wszystkim rynek używanych samochodów należy zaopatrzyć w narzędzie do pozyskiwania i przechowywania danych, które później będą analizowane i systematycznie wykorzystywane w celu polepszania efektywności działań koncernu. CEO firmy powołuje się na dane według, których w pierwszych dwóch kwartałach bieżącego roku dokonano sprzedaży mniej więcej 6.5 mln aut z tzw. drugiej ręki w Chinach. Według Xiao firma pokłada ogromne oczekiwania w nowo otwartej platformie BMBS, która ma się przyczynić do lepszego poznania rynku, a co za tym idzie możliwości wprowadzania na bieżąco rozwiązań, które wygenerują dla Mercedesa dodatkowe zyski.

Blockchain kluczem do sukcesu

Według doniesień Cointelegraph, jedna ze spółek tzw. matek marki Mercedesa o nazwie Daimler na początku lipca podpisała kontrakt, według którego rozpocznie wspólne działania ze start-upem Riddle@Code. Umowa ma zawierać koncepcję, która ma powstać na fundamencie stricte związanym z kryptowalutami; technologią blockchain. Celem jest stworzenie tzw. portfela samochodowego. Dokładniej sprawę wyjaśnia Tom Fürstner Chief Information Officer firmy Riddle@Code. W swojej wypowiedzi podkreśla, że autonomiczne auta powinny zachowywać się konsekwentnie. Ten czynnik ma się przyczynić do zbudowania zaufania pomiędzy tymi dwoma podmiotami. Współcześnie auta można określić mianem zaawansowanych, mobilnych komputerów. Zbudowana bezpieczna tożsamość powoduje, że odpowiednie instytucje zaakceptowały kod wykonany w samochodach oraz przede wszystkim potwierdziły wiarygodność pozyskiwanych i gromadzonych danych. Firma, której pracownikiem jest Fürstner zabezpiecza cały proces, wykorzystując narzędzia kryptograficzne oraz księgi rachunkowe do przebudowy aut w przyszłe platformy wymiany.

Blockchain

Wirtualne waluty zaczynają pojawiać się w niemal każdym aspekcie ludzkiego życia. Technologia blockchain prężnie rozwija się na platformie motoryzacyjnej. Dzieje się to, dlatego że sieć bloczków doskonale dopasowuje się do warunków na rynku. Jest to kolejny dowód, który pokazuje, że technologia blockchain nie jest stricte elementem należącym do sektora finansowego, ale także doskonale sprawdza się na innych polach.

Leave a reply