Jak rozwija się kurs Bitcoina w poszczególnych cyklach?

0
461

Internet obiegły nowe prognozy dotyczące prawdopodobnego kształtowania się kursu Bitcoina w ciągu najbliższych lat. Analiza opublikowanej grafiki, która obrazuje rozwój ceny kryptowaluty w każdej z epok wydobycia, może dostarczyć wielu cennych wskazówek.

W sieci zawrzało, gdy jeden z użytkowników serwisu Twitter, korzystający z konta o nazwie ChartsBtc, podzielił się grafiką, która w przejrzysty sposób przedstawia to, jak kurs Bitcoina rozwijał się w poszczególnych cyklach. Skąd taka decyzja? Autor komentuje to z przymrużeniem oka twierdząc, że czteroletni cykl halvingu Bitcoina stanowi jedno z jego największych zainteresowań.

Jasno i przejrzyście

Grafika posiada formę wykresu, który pokazuje kurs ceny tej najbardziej rozpoznawalnej kryptowaluty we wszystkich jej czterech epokach. Można dostrzec na nim między innymi wyskalowaną logarytmicznie oś Y. Co to dokładnie oznacza? Najprościej rzecz ujmując to, że cena wzrasta dziesięciokrotnie pomiędzy dwiema poziomymi liniami tworzącymi podział. Aby obraz był jasny i łatwy do zrozumienia, konkretnym epokom przyporządkowano rozmaite kolory. Oś X lokalizuje punkt, w którym kurs przemieszczał się między pierwszym i ostatnim blokiem epoki. Każda z epok trwa 210000 bloków. Warto podkreślić, że przebieg pierwszej z epok nie jest kompletny, ponieważ w początkowym okresie Bitcoina nie funkcjonowały zorganizowane giełdy, które służyłyby wymianie kryptowaluty na walutę, która nie ma oparcia w dobrach materialnych, tak zwane pieniądze fiducjarne. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w Wikipedii, pierwsza ściśle określona stawka za jednego Bitcoina wynosiła jedynie 0,08 centa amerykańskiego!

Ważne wskazówki i niesłabnące zainteresowanie Bitcoinami

Wykres pokazuje obecny wzrost ceny do poziomu lekko przewyższającego 11000 dolarów amerykańskich. Analizując dwa poprzednie cykle można zauważyć, że miał miejsce duży wzrost ceny po halvingach. Przyczyną jest najprawdopodobniej fakt, że wydobywa się coraz mniej nowych Bitcoinów. Podczas drugiej i trzeciej epoki szczyt ceny został osiągnięty w grudniu 2013 oraz 2017 roku. Po tych wzrostach nastąpił gwałtowny spadek. Według sporego grona zainteresowanych rynkiem kryptowalut jest to ściśle związane z tak zwanym efektem Nowego Roku. W tym czasie znaczna część właścicieli tej kryptowaluty decyduje się na jej sprzedaż, gdyż potrzebuje tradycyjnych środków aby dokonać zakupu prezentów świątecznych. Jeśli przyjmiemy, że ten scenariusz się powtórzy, szczyt Bitcoina w czwartej epoce będzie miał miejsce w grudniu 2020 lub 2021 roku. Średni czas wydobycia bloku wynosi mniej niż 10 minut, co pozwala na wydobywanie około 150 bloków w ciągu dnia. Kolejny halving planuje się na początku 2024 roku. Gdyby doszło do hossy zbliżonej do tej, której byliśmy świadkami w poprzedniej epoce, prawdopodobne jest, że do grudnia 2022 roku Bitcoin przewyższy poziom 100 000 dolarów amerykańskich. Obecny rok bez wątpienia jest rokiem kryptowalut. Coraz więcej inwestorów instytucjonalnych zdaje sobie sprawę z ich istnienia, a DeFi pozycjonuje siebie jako istotną alternatywę dla standardowego systemu finansów. Jedynym potencjalnym zagrożeniem jest COVID-19, który spowodował krach rynkowy w marcu.

Leave a reply