Fiskus na blockchainie? Urząd skarbowy przystępuje do procesu cyfryzacji

0
616

Urzędy w Polsce się stają coraz to bardziej scyfryzowane. Interesanci mogą już wiele spraw załatwić elektroniczną drogą, bez samej konieczności wizyty osobistej w danej placówce, w tym złożyć także zeznania roczne podatkowe, które nie zostają tylko przesłane do urzędu stosownego, ale również rozliczone automatycznie przez sam system. Na tym jednak nie jest koniec, ponieważ fiskus planuje zmiany kolejne, które usprawnią jeszcze bardzo obsługę podatników. Elektroniczny urząd skarbowy oparty będzie o sztuczną inteligencję czy też blockchain.

Urząd skarbowy się zwraca w stronę technologii nowoczesnych

Po usłudze elektronicznego PIT przyszedł czas na elektroniczny urząd skarbowy. Nowy program zostać ma uruchomiony w przyszłym roku, a opierał się będzie na technologii blockchain oraz także sztucznej inteligencji.

Podatnicy zyskują samą możliwość założenia swojego rachunku podatkowego indywidualnego, który częścią będzie jeszcze bardziej bezpieczniejszego oraz bardziej szczelnego zdaniem samego pełnomocnika finansów do spraw systemu podatkowego oraz informatyzacji.

System zgodnie z samymi zapewnieniami również ma być przejrzysty jak i także prosty w obsłudze oraz także użytkownikom przyjazny. W jego tworzeniu się wykorzystuje takie środki jak cloud computing oraz big data.

Prognozy

Zdaniem ekspertów ze Światowego Forum Ekonomicznego, wykorzystanie rządowe technologii blockchain osiągnie swój krytyczny punkt do roku 2023, a zastosowanie najszersze ona znajdzie właśnie w podatkowym systemi

Elektroniczny urząd skarbowy jest oparty na blochchainie oraz inteligencji sztucznej przyczyni się najprawdopodobniej także do dużo większej jasności podatkowych przepisów.

Ich interpretacja niepoprawna stanowi bowiem jeden z problemów głównych polskich urzędów skarbowych.

Zdigitalizowany w pełni e-urząd skarbowy

Program, który wystartować ma już w przyszłym roku. Tak naprawdę stanowi jeden z pierwszych etapów jeśli chodzi o całkowitą cyfryzację skarbowego urzędu, wskutek której powstanie właśnie elektroniczny urząd, który jest właśnie oparty na blockchainie.

Ma zapewnić on wszystkim podatnikom obsługę kompleksową, za którą będą odpowiedzialni właśnie e-urzędnicy.

Cały proces tejże zapowiedzianej digitalizacji trwać ma około trzech lat najbliższych, a rozwiązania nowe będą stopniowo wdrażane.

Dostarczyć mają one podatnikom rozwiązań prostszych (jednym z nich ma być właśnie plik o nazwie JPK_VAT, który służy rozliczeniu podatku VAT), jak i także ograniczyć popełniane błędy przy samych rozliczeniach właśnie z fiskusem.

Musimy przyznać, że elektroniczny urząd skarbowy dawać nam będzie wiele możliwości. Z pewnością wiele osób już nie może się doczekać. Śmiało możemy oczekiwać dużych zmian już w najbliższym czasie. Po wdrożeniu całości procesu będziemy mogli ocenić jak to wszystko się sprawdza. Nowoczesne technologie naprawdę świetnie się sprawdzają w dzisiejszych czasach, ludzie ich wdrożenia oczekują.

Leave a reply