Czym w kontekście blockchain może zaskoczyć nas branża motoryzacyjna?

0
758

Adekwatnie do wzrostu popularności technologii blochchain wzrasta częstotliwość jej zastosowanie w przeróżnych innych sektorach. Liczne grono producentów samochodów także zaczyna dostrzegać drzemiący w niej potencjał. Wdrożenie technologii blockchain w tym sektorze może przyczynić się do bardziej dynamicznego rozwoju tego sektora. Największe koncerny motoryzacyjne alokują w to rozwiązanie setki milionów, co jest jednoznaczne z faktem, że cała technologia ma bardzo duży potencjał.

Daimler AG z nową strategia

Niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler, w 3 kwartale ubiegłego  roku rozpoczął testy zautomatyzowanych płatności pomiędzy samochodami bez uczestnictwa ludzi. Jest to jednoznaczne z powstaniem systemu, który będzie podpięty do każdego samochodu, aby umożliwić bezgotówkową płatność. Jest to zasadne w przypadku przejazdu przez płatny odcinek autostrady czy też  pomiędzy ciężarówkami czy firmami. Wyniki testów nie są jeszcze powszechnie znane. Powszechnie wiadomo, że auta ciężarowe pokonujące międzynarodowe trasy natrafiają na różnorakie utrudnienia każdego dnia. Kierowcy najczęściej mają problemy językowe lub związane z walutową. Jak powszechnie wiadomo blockchain już teraz jest podżegany jako najbezpieczniejsza metoda płatności. W związku z powyższym wspomniana innowacja w motoryzacji uwzględniająca zastosowanie takiej formy płatności jest całkiem realna.

Diagnostyka samochodów

MOBI Mobility Open Blockchain Initiatiative, w skrócie MOBI, to rozwiązanie systemowe które pod wodzą 30 firm z sektora motoryzacyjnego testuje stworzenie bazy danych. Chodzi tu o informacje takie jak:

  • stan techniczny pojazdu
  • data ostatniego przeglądu
  • stan techniczny poszczególnych elementów mechanicznych.

Co do zasady są to dane dostępne w książkach serwisowych. Doskonale jednak wiemy jak „wiarygodne” mogą one być., to niestety prowadzenie tej książki zależy od uczciwości właściciela. Jak powszechnie wiadomo późniejsza sprzedaż pojazdu może okazać się problematyczna. Wynika to między innymi z faktu, że praktyka obniżania przebiegu jest powszechnie stosowana przez nieuczciwych handlarzy. Wdrożenie blockchainowego rozwiązania zagwarantowałoby całkowitą transparentność zarówno w kwestii przebiegu pojazdu, jak i wszelkich usterek.

Poprawa bezpieczeństwa na drodze

Zarówno IBM, jak i  amerykański koncern General Motors przedłożyli już wnioski patentowe na projekty dotyczące sposobu pozyskiwania informacji przez pojazdy autonomiczne o warunkach aktualnie panujących na drodze oraz ich przetwarzaniu i przekazywaniu między pojazdami niezautomatyzowanymi. Warto podkreślić, że oba podmioty wymienione powyżej zajmują się badaniem zachowań poszczególnych kierowców na drodze w zależności od panujących warunków.

Podejście Porsche do innowacyjnego systemu bezpieczeństwa

Niemiecka marka samochodów Porsche podjęła współpracę z XAIN AG. Na chwilę obecną prowadzone są testy aplikacji eXpandable AI Network. Jej działanie ma polegać na otwieraniu, zamykaniu oraz przyznawaniu tymczasowego dostępu osobie trzeciej do korzystania z auta bez użycia kluczyka. Dodatkowo w fazie testów znajduje się autonomiczna jazda. Odbywa się to poprzez zbieranie niezbędnych informacji oraz przystosowywaniu ich do standardowych ludzkich zachowań.

Ponieważ  technologia blockchain nie jest podatna na rożnego rodzaju modyfikacje daje to właścicielowi pojazdu gwarancję bezpieczeństwa przed niepożądanymi działaniami amatorów cudzych własności.

Leave a reply