Czy blockchain jest zagrożony?

Jakiś czas temu w sieci huczy od plotek, że blockchain jest zagrożony, głównie ze strony innych technologii. Niektóre rozwiązania technologiczne mają to do siebie, że cały czas się zmieniają i trudno za nimi nadążyć. Jednak czy istnieje realne zagrożenie? Mimo, że blockchain jest technologią stosunkowo nową, to już słyszymy, że przeciera nowe szlaki jeśli chodzi o technologię. Czy faktycznie tak jest?
Co może być zagrożeniem?
Na pierwszy rzut oka może zagrożenia nie widać, ale tak naprawdę nie wiemy, czy ta technologia jest w stu procentach bezpieczna. Co zatem z konkurencyjnymi systemami? Czy naprawdę mamy się czego obawiać? Trudno zignorować fakt, że blockchain jest stosunkowo nowym produktem i już na etapie weryfikacji zabezpieczeń możemy stwierdzić, czy jest on warty uwagi. Warto podkreślić, że każde oprogramowanie, które miało na koncie swoje potknięcia czy też luki w systemie pozostawiają za sobą medialną histerię, która nie cichnie nawet z biegiem lat. Technologia blockchain ciągle się zmienia, przechodzi ewolucję, a co za tym idzie wrastają wobec niego oczekiwania. Jakiś czas temu nawet zastanawiano się, czy ta technologia będzie skuteczna w przypadku cyberataków, które wzrosły w ostatnich latach, zwłaszcza w dużych korporacjach. Nowe technologie mają prawo, aby być niedoskonałe, bo właśnie popełniając błędy możemy mieć realny wpływ nad jej ulepszaniem.
Blockchain i jego zalety
Blockchain jest bezpieczny, bo od początku takie było jego przeznaczenie. Cechuje go chociażby nienaruszalność historii transakcji oraz decentralizację i zasady szyfrowania kryptograficznego. Jego główne zastosowanie to rynki handlowe, które doceniły publiczny rejestr transakcji. Co najważniejsze, za technologią blockchain nie stoi żadna partia, rząd czy też inne zgrupowanie. Technologia opiera się o tzw. łańcuchu bloków. Każdy kolejny blok powstaje w oparciu o zaszyfrowane informacje, które zostały utworzone w poprzednim bloku. Aby jakoś na niego wpłynąć należało zmodyfikować wszystkie poprzednie zapisy w całym łańcuchu, co jest dość pracochłonne i potrzebna jest zgoda innego użytkownika. Technologię cechuje nieodwracalność transakcji, co jest jej największym sukcesem.
Przyszłość blockchaina
Co prawda rynki aukcji giełdowych jeszcze nie korzystają z technologii blockchain, ale w przyszłości może się to zmienić. Warto jednak pamiętać, że poczta elektroniczna kiedyś też nie miała prawa bytu, a dziś z powodzeniem wyparła tradycyjną pocztę czy też faksy. Prawdopodobnie wszystko z czasem przeniesie się na format elektroniczny. Blockchain kreuje się na przełomową technologię, która w przyszłości zawojuje świat. Zmiany mogą być tak olbrzymie, jak w przypadku komunikacji internetowej. Spodziewajmy się zatem zmianę formy i intensywność wpływania na bezpieczeństwo użytkowników.
Nie od dziś wiadomo, że rozproszone zasoby trudno jest zhakować. Zatem panujące przeświadczenie, że jakakolwiek technologia zagraża na chwilę obecną blockchain jest błędne. Zbiory gromadzone w jednym miejscu stanowią dużo większe zagrożenie, niż te rozproszone. Jedyny kłopot może być w przypadku szyfrowania, ale miejmy nadzieję, że i ten problem zostanie rozwiązany. Tak czy inaczej patrzymy na technologię blockchain z optymizmem.