Czołowi producenci samochodów decydują się na blockchain!

0
557
Czołowi producenci samochodów decydują się na blockchain

14 października tego roku japoński dziennik ekonomiczny Nikkei Asian Review wydał komunikat medialny, w którym ogłosił, że od przyszłego miesiąca BMW, Ford, General Motors, Honda i Reanult rozpoczną testowanie systemów identyfikacji samochodów działających na zasadach blockchainu.

Szczegóły koncepcji

Projekt pilotażowy zostanie wdrożony w Stanach Zjednoczonych. Nowo powstały system sprawi, że kierowcy będą mogli opłacać należności za przejazdy autostradowe czy korzystać z parkingów dzięki transakcją bezgotówkowym, nawet bez użycia karty kredytowej. W projekcie wezmą udział czołowi producenci z branży motoryzacyjnej, tacy jak Honda Motor, Renault, Ford Motor, General Motors i BMW. Są to też przedsiębiorcy wspierający działania międzynarodowego koncernu pod nazwą Mobility Open Blockchain Initiative, który stoi za opracowaniem systemu identyfikacji pojazdów opierającym się na zasadach blockchainu.

Głównym założeniem projektu jest to, że specjalnie opracowany system przypisze każdemu samochodowi cyfrowy identyfikator. Identyfikator będzie zawierał między innymi informacje o przeprowadzonych serwisach czy historii własności pojazdu. Rozpoznanie samochodów na drodze będzie możliwe dzięki danym związanym z eksploatacją pojazdów, co z kolei umożliwi ich właścicielom automatyczne regulowanie opłat. Obecnie, żeby uiścić opłatę, systemy elektroniczne wymagają od użytkowników specjalnych tagów, co nie będzie konieczne przy obecnie testowanym  systemie.

Członkowie Mobility Open Blockchain Initiative planują także wykorzystanie projektu w przypadku pojazdów elektrycznych. W tej sytuacji opłaty za przejazd, naprawę lub parking, byłyby pobierane w momencie, gdy samochód zostanie podłączony do ładowania.

Technologia blockchain w sektorze motoryzacyjnym

Po system płatności oparty na zasadach blockchainu coraz częściej sięgają producenci czołowych marek samochodowych. W kwietniu Hyundai Motor Group jako pierwszy wprowadził na rynek kontrolę wydajności EV opartą na smartfonach. Chcąc zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa swoim klientom, będą wykorzystywać technologię blockchain – w celu uniknięcia nieautoryzowanych operacji, system będzie szyfrował główne wskaźniki wydajności w sieci łańcucha blokowego, dzięki czemu powstaną nowe bloki danych, które mają być przechowywane w rozproszonym rejestrze. Technologia blockchain jest niezwykle odporna na cyberataki dzięki wykorzystaniu kryptografii.

Świeże podejście do nowych technologii reprezentuje także Volkswagen Group, który kwietniu bieżącego roku, poinformował w komunikacie prasowym, że rozpoczyna współpracę branżową dotyczącą odpowiedzialnego pozyskiwania minerałów, które mają znaleźć się na blockchainie. Jak twierdzą członkowie spółki, zastosowanie technologii blockchain pozwoli na zwiększenie przejrzystości i wydajności w międzynarodowych łańcuchach dostaw minerałów, a to z kolei umożliwi koncernowi wgląd w dane dotyczące pochodzenia kobaltu wykorzystywanego w produkcji akumulatorów litowo-jonowych, które mają zastosowanie w pojazdach elektrycznych.

Leave a reply