Co wspólnego ma gra Cyberpunk 2077 z Bitcoinem?

0
753

Manifest Cyberpunka i manifest Satoshiego

Dokładnie dekadę po tym, jak Bethke opublikował swoją opowieść w magazynie amerykański „Amazin Stories”, Eric Hughes, matematyk z Uniwersytetu Kalifornijskiego, ze znajomymi założyć grupę nieformalną dyskusyjną. Jej celem jest podejmowanie wszelkich tematów związanych bezpośrednio z programowaniem, jak i także kryptografią. Jakieś kilka miesięcy później, został opublikowany dokument „A Cyberpunk’s Manifesto”. Przedstawił w nim swoją wizję prywatności oraz jej znaczenia dla społeczeństwa w erze cyfrowej wówczas rozpoczynającej się. Wyraził między innymi swoje obawy dotyczące tematu dostępu serwisów e-mail do informacji prywatnych użytkowników. Do tego wspomniał o transakcyjnych systemach oraz o problemie, jakim jest sam przymus powierzania wszelkich personaliów oraz do tego brak kontroli nas tym, jakie chcemy udostępnić dane.

Czy brzmi to znajomo? Każdy, kto tylko zna podstawy bitcoina, znajdzie na pewno tutaj wspólny motyw. Jeśli się przyjrzymy białej księdze BTC, a więc dokumentowi „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” to zobaczymy, że autor poświęcił samemu tematowi prywatności naprawdę sporo uwagi. Kimkolwiek był, Satoshi Nakamoto dostrzegł słabości scentralizowanych transakcyjnych systemów, do których działania jest wymagana tak zwana zaufana strona trzecia. Wskazuje na to wiele, że twórca bitcoina również był cyberpunkiem.

Bitcoin w Cyberpunk 2077?

Już w roku 2015, na forum oficjalnym Cyberpunk 2077, jeden z użytkowników sobie zadał pytanie, czy w grze zobaczymy w ogóle bitcoina. Na ten temat nawet wywiązała się dyskusja. Znaczna część społeczności była nastawiona sceptycznie do pomysłu tego. Na moment ten nie mamy informacji, jakoby w ogóle bitcoin pojawić się miał w nowej produkcji CD Projekt. Może gdyby wszelkie prace nad fabułą rozpoczęły się kilka lat później to wyglądałoby to inaczej. Są to jednak jedynie przypuszczenia, ale pewne aspekty jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.

Przeczytaj również artykuły na pastacbd.pl

Leave a reply