Blockchainowa rewolucja w Kazastanie dopiero się rozpocznie.

0
705

Już w niedalekiej przyszłości możemy być świadkami rewolucji na rynku walut cyfrowych. Kazachstan zamieszał na rynku kryptowalut ostatnimi doniesieniami. Przedstawiciele Kazachstanu wskazali, że zamierzają dokonać podwojenia przeprowadzanych inwestycji na rynku wydobycia walut cyfrowych. Podzielili się informacjami dotyczącymi CBDC. Okazuje się, że Kazachstan zamierza zaprojektować swoją państwową walutę cyfrową. Dodatkowo wspomnieli o swoich poważnych planach na inwestowanie w środków w mining.

Blockchainowa rewolucja w Kazastanie dopiero się rozpocznie

W ostatnich dniach miało miejsce spotkanie o nietypowym przebiegu podczas „Dnia finansowego online Astana 2020”. Zjawili się na nim przedstawiciele Kazachstanu oraz eksperci z zakresu walut cyfrowych z Rosji oraz Chin. Chińskie Ministerstwo Handlu przekazało informację, że już 1 lipca bieżącego roku, władze Kazastanu zamierzają dokonać podwojenia swoich inwestycji w sektorze wykopywania kryptowalut.

Przed tymi doniesieniami, równowartość sektora miningu była szacowana na wartość około 20 milionów dolarów amerykańskich. Z wielkim prawdopodobieństwem, na sam koniec 2020 jego wartość będzie wynosiła podwojona.

Mu Xin, który piastuje stanowisko doradcy prezydenta Kazachstanu, w maju przedstawił władzy nieoczekiwaną propozycję. Jego zdaniem, doskonałymi posunięciami będą: inwestowanie w rozwój technologii blockchain i wyemitowanie własnej waluty cyfrowej. W rezultacie ma to doprowadzić do zredukowania zjawiska korupcji, a jednocześnie uporządkować rozdzielanie środków pochodzących z budżetu Kazachstanu. Idee przedstawione przez Mu Xin przypadły władzom do gustu i tym samym zaakceptowali zaprezentowany szkic rozwoju technologii blockchain.

O tych działaniach wypowiedział się sam doradca prezesa Centralnego Banku Kazachstan, Zerenov. Jego zdaniem zadania banku centralnego nie ograniczają się wyłącznie do utrzymania celów inflacyjnych i kontrolowania poziomu stabilności na rynku finansowym. W tym momencie istotne jest również przyjęcie rozwiązania, które odnosi się do walut cyfrowych. Bank centralny powinien dążyć do zrównoważenia cyfrowego systemu walut z posiadanymi celami polityki pieniężnej.

Ramy prawne wyznaczone dla CBDC

Z nieprzewidywaną propozycją wsparcia dla państwa wyszła prywatna firma Astana International Financial Center, która prowadzi działalność na rynku walut cyfrowych. Ponadto zajmuje się również inteligentnymi umowami oraz portfelami cyfrowymi. Karijew, który obejmuje stanowisko kierownika ds. rozwoju zadeklarował wsparcie finansowe do realizacji przedstawionych planów. Ponadto wyszła od niego inicjatywa stworzenia podstawy prawnej dla własnej kryptowaluty Kazachstanu.

Już wcześniej Kazachstan przygotował własny sposób do przechowywania i prawdopodobny obieg stworzonej kryptowaluty, W swoich założeniach uwzględnił udział profesjonalnej platformy, która umożliwiłaby wdrożenie tych procesów. W chwili obecnej, w prace zaangażowany jest m.in. Ludowy Bank Centralny Chin. Równolegle trwają nad tym prace wykonywane przez władze Francji, jednak LBC posiada nad nimi przewagę.

Leave a reply