Blockchain uwierzytelnia dokumenty w Alior Banku

0
647

Publiczny blockchain Ethereum został wykorzystany do uwierzytelniania dokumentów bankowych. Dzięki niemu klient może sam sprawdzić czy dany dokument od momentu jego publikacji nie był poddawany modyfikacjom.

Współautorem tego innowacyjnego zastosowania technologii blockchain dla bezpieczeństwa dokumentów i przejrzystości procesu jest Piotr Adamczyk, student II roku informatyki w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, a jednocześnie pracownik Alior Banku zajmujący się blockchainem.

Blockchain uwierzytelnia dokumenty w Alior Banku

Alior Bank jest pierwszym polskim bankiem, który postawił na publiczny blockchain w celu dostarczania klientom informacji. Zgodnie z prawem banki muszą takie dane przekazywać klientom na trwałych nośnikach, by zagwarantować ich niezmienność. Zwykle robią to na papierze lub za pośrednictwem nośników CD, ale blockchain jest rozwiązaniem znacznie nowocześniejszym.

Protokół Ethereum, który został wykorzystany przez Alior Bank, daje możliwość przekazywania wartości każdej transakcji, ale także uruchomienia tzw. kontraktu inteligentnego. Poprawność wykonania tego ostatniego jest chroniona przez działanie całej sieci. Blockchain ma to do siebie, że umożliwia prześledzenie kolejnych zdarzeń, które mają na niego wpływ, a zatem także wychwycenie każdej dokonanej modyfikacji.

Weryfikacja dokumentów na stronie internetowej

Blockchain jest zabezpieczonym kryptograficznie i zdecentralizowanym rejestrem zdarzeń, który prowadzi do zbudowania całej bazy danych,, a wpływ na jej stan mają wszystkie następujące po sobie zdarzenia – tłumaczy Piotr Adamczyk z Alior Banku. – Pierwsza implementacja blockchaina, jaką znamy to Bitcoin, mający za zadanie przekazywanie wartości. Zdarzenia, które są transakcjami, to tak naprawdę przelewy, które wpływają na bazę danych w postaci stanu kont.

W przypadku rozwiązania zastosowanego przez Alior Bank klienci mają dostęp do wszystkich publicznych dokumentów za pośrednictwem strony internetowej banku. Chodzi o te dokumenty, które nie zawierają danych personalnych, czyli na przykład tabele opłat i prowizji. – W obrębie naszego „smart contractu” na blockchainie publikowane są nieodwracalne skróty kryptograficzne nazywane „hashami”,, opatrzone oznaczeniem czasu – tlumaczy Adamczyk. – Każdy może tym samym sprawdzić, jak działa publikacja nowych skrótów i ich zgodność w sieci blockchain, a dzięki temu wszyscy klienci mogą zweryfikować wiarygodność dokumentu.

Ethereum dla każdego

Ethereum to klasyczny przykład tak zwanego oprogramowania otwartego. Oznacza to, że można je dowolnie modyfikować i przy ich pomocy stworzyć nowy, prywatny łańcuch. Są dostępne także protokoły, które pozwalają na tworzenie sieci zamkniętych, ale Alior Bank wybiera te otwarte. – Korzystamy z publicznej sieci głównie ze względu na fakt, że w sieci blockchain bezpieczeństwo rośnie wraz ze wzrostem liczby obecnych w niej bloków i węzłów – wyjaśnia Piotr Adamczyk. – W tej chwili w sieci Ethereum jest 8 tysięcy takich węzłów, a kolejnym może się stać właściwie każdy komputer. Wystarczy ściągnąć z internetu oprogramowanie, które zainstalujemy na komputerze i pozostawić komputer włączony.

Leave a reply