Blockchain podbija serca inwestorów – współpraca z Coca-Colą

Technologia blockchain wbrew pozorom okazała się bardzo uniwersalnym narzędziem. Okazuje się bowiem, że chętnie korzystają z jej usług rozmaici logistycy. Jest to wynikiem tego, że blockchain stał się nieodzowną częścią logistycznego elementarza. Jest to nad wyraz przydatne narzędzie w procesie tworzenia łańcuchów dostaw. Co więcej, technologia znalazła zastosowanie podczas śledzenie produktów, a także ich dystrybucji. Dany proces został zauważony przez dużych potentatów takich, jak NEM (XEM) czy VeChain (VET). Ciekawostką, a zarazem zaskoczeniem jest fakt, że światowa marka Coca-Cola rozpoczęła ostatnio testy z wykorzystaniem technologii blockchain.
Ułatwienie dystrybucji towaru, czyli przydatność blockchaina
Według danych strony Business Insider, Coca-Cola posiada obecnie już przeszło 70 rozlewni swojego napoju na całym globie. Te instytucje funkcjonują według schematu franczyzowego. Co więcej, korzystają one z usług technologii blockchain. Te rozwiązania zostały zaprojektowane i wprowadzone na rynek przez niemiecki koncern SAP. Zatem, zagłębiając się w zasady działania tego narzędzia. W obrębie poczynań technologii, na pierwszy plan wysuwa się blockchain prywatny, kategorii permissioned. Jest on odpowiedzialny za odpowiednie zaszyfrowanie i magazynowanie treści. Co więcej, chroni je przed potencjalnymi atakami, wykorzystując do tego kryptografię.
Wielozadaniowość blockchaina
Wyżej opisane zastosowanie technologii blockchain pozwala na ułatwienie procesu składania zamówień na całym świecie w obrębie koncernu Coca-Cola. Każdy użytkownik, który posiada uprawnienia do korzystania z platformy, będzie mógł dzięki temu narzędziu widzieć wszystkie transakcje, co jest ogromnym udogodnieniem. Przedsiębiorstwem, które już wykorzystuje w swojej działalności tego typu nowinki jest Coke One North America, w skrócie CONA. Współdziała ona z 12 firmami dostawczymi. Średnio, realizuje poprzez tych własnie dostawców 160 tysięcy zamówień. Co więcej, władze koncernu uważają, że dzięki technologii blockchain będzie możliwe skrócenie czasu biurokratyzacji, a konkretnie uzgadniania oraz organizowania zamówień.
„Wiele transakcji przeprowadzanych pomiędzy spółkami, z udziałem wielu stron jest mało wydajne. Przechodzą one przez pośredników; są czasochłonne. Uznaliśmy, że możemy to poprawić i zaoszczędzić pieniądze.” – Andrei Semenov, jeden z członków rady CONA
Czy blockchain rzeczywiście jest uniwersalnym narzędziem?
Wykorzystanie technologii blockchain w procesie tworzenia łańcucha dostaw skupia się nie tylko na śledzeniu ruchów zamówień, ale również na ich składaniu. Co więcej, działalność tego narzędzia zostanie zaadoptowane również do gromadzenia danych odnośnie wszystkich towarów. Aktualnie platforma SAP jest wykorzystywana przez rozlewnie Coca-Coli, zgromadzone na całym świecie. Jednak na ten moment jest to tylko i wyłącznie wersja beta. Jednakowoż, dotychczasowe wyniki testów są nad wyraz pozytywne, więc bardzo prawdopodobny wydaje się scenariusz, w którym technologia blockchain zawita do procesu działań Coca-Coli na dłużej. Partycypując, narzędzie to może już w niedalekiej przyszłości zostać wdrożone do innych wielkich firm. Zainteresowanymi są bowiem hipermarkety, na czele z Walmart oraz Target. Co więcej, pierwszy z nich jest już w trakcie wykonywania testów różnych oprogramowań, których zakres działań opiera się właśnie na technologii blockchain. Market testuje chociażby zdecentralizowaną przestrzeń śledzenia towarów. Co więcej, wchodzi on w skład konsorcjum światowych spółek, które skupiają się wokół technologii blockchain. Jest to Hyperledger.
SAP to niemiecka spółka, powstała w 1972 roku. Nazwa jest akronimem od słów Systems, Applications and Products (systemy, zastosowania oraz produkty). Firma jest obecnie liderem w zakresie szczegółowych rozwiązań, dotyczących oprogramowań dla przedsiębiorstw, baz danych i inteligentnych technologii. SAP jest międzynarodowym dostawcą rozwiązań chmurowych. Z tych możliwości korzysta aktualnie mniej więcej 200 mln użytkowników na całym świecie.