Blockchain a samo bezpieczeństwo Internet od Things – loT

Według Cisco Internet Business Solution Group dokładnie w roku 2020 pracowało w sieci ponad pięćdziesiąt miliardów urządzeń loT, przetwarzających oraz gromadzących dane różnorodne.
Już dziś nadużycia wszelkie, które są związane z przechwytywaniem jak i także wykorzystywaniem danych prywatnych sprawiają, że producenci oprogramowania nowoczesnego coraz to częściej myślą o wykorzystaniu nowoczesnych technologii, które pozwalają na zapewnienie samego bezpieczeństwa w sieci.
Rodzaje łańcucha bloków
Pierwszy rodzaj łańcucha bloków to licencjonowany, w którym z góry się ustala, które węzły przyłączyć się mogą bezpośrednio do siebie oraz także pozostałe weryfikować. Jest to bardzo bezpieczne i sprawia, że z niego korzysta większość implementacji komercyjnych. Drugi rodzaj to łańcuch bloków nielicencjonowany. Tam dokładnie każdy węzeł brać może udział w pozostałych weryfikacjach jak na przykład w Bitcoinie oraz także innych kryptowalutach, gdzie każde z urządzeń dołączyć może do sieci.
Co więcej każda transakcja szyfrowana musi być parą kluczy. Chodzi o klucz prywatny oraz o klucz publiczny. Dany węzeł transakcję podpisuje swoim prywatnym kluczem, a później pozostałe informuje o jej pojawieniu się. Klucz publiczny dołączony pozwala węzłom pozostałym zweryfikować całkiem nową transakcję.
Nasuwa się jeden wniosek
W razie jakiejś awarii chmury w zasadzie cała sieć urządzeń już przestaje funkcjonować. Rozwiązaniem jest zatem wprowadzenie do IoT Blockchaina, co wyeliminować pozwali te zagrożenia.
Dzięki samej decentralizacji bazy danych oraz stosowanym w technologii blockchain wszelkiego rodzaju zabezpieczeniom, modyfikacja danych nieuprawniona jest w zasadzie niemożliwa. Poza tym, urządzenia będą jak najbardziej w stanie funkcjonować w sposób poprawny nawet w razie awarii części z nich.
Wyzwania:
– blockchain wymaga znacznie większej obliczeniowej mocy od chmury, a wiele urządzeń loT nie posiada zasobów wystarczających,
– tworzenie bloków oraz ich weryfikacja wymaga czasu. Co więcej w loT są istotne nawet opóźnienia minimalne w samej komunikacji,
– w blockchainie są to urządzenia, które podejmują decyzję bez żadnej wiedzy serwera centralnego. Rodzic się zatem pytanie o odpowiedzialność za skutki błędu powstałego.